Wózkiem widłowym nazywamy pojazd silnikowy (akumulatorowy, benzynowy, gazowy, diesla), przystosowany do przewozu ciężkich materiałów na krótkie odległości.
Stosowany jest głównie do prac rozładunkowych w magazynach, portach, fabrykach lub placach budowy. Transportowany przez wózek widłowy towar, umieszcza się zazwyczaj na drewnianych paletach.
Historia wózków widłowych sięga aż lat 20 ubiegłego wieku. Na pierwszy rzut oka, budowa wózka widłowego jest dość nietypowa i ciężko ją porównać do innego urządzenia lub pojazdu. Tradycyjny wózek widłowy składa się oczywiście z ramy, szkieletu stalowego oraz kół; trzech lub czterech w zależności od zastosowania wózka.
Paleta zastosowań wózków widłowych jest bardzo imponująca, co czyni to urządzenie jednym z najbardziej wszechstronnych narzędzi na świecie.
W magazynie, na budowie, w fabryce
Cena wózków widłowych w porównaniu do ich możliwości jest stosunkowo niewielka. Narzędzia te mogą zastąpić wiele innych sprzętów zarówno w magazynie jak i na budowie czy w fabryce.
Dodatkowo, obecna ilość ofert wynajmu, kupna nowego lub używanego sprzętu oraz paleta dodatkowego osprzętu, czyni wózek widłowy bardzo atrakcyjną alternatywą dla innych, często droższych i większych maszyn.
Obecnie używa się ich niemal wszędzie, gdzie konieczne jest przenoszenie ciężkich towarów szybko i na niewielkich odległościach.
Prawdę mówiąc, wózki widłowe nie mają żadnej konkurencji jeżeli chodzi o dziedzinę pracy jaką wykonują.
Oczywiście mamy mnóstwo różnych typów wózków widłowych, ale wszechstronność tych urządzeń jest naprawdę zaskakująca i żadne inne urządzenie nie może się z nimi równać.